Ahhoz, hogy sikeresen érvényesülhessünk a piacunkon, fontos pozicionálnunk a termékünket szolgáltatásunkat. Tudnunk azt, kinek és miért akarjuk eladni. Mert ha nem tesszük meg, a konkurencia teszi meg helyettünk – figyelmeztet szakértőnk.
Egy céget általában három módon lehet pozícionálni:
- A véletlen dönt el mindent: ebben az esetben olyan tulajdonságát emelhetik ki az emberek egy cégnek, ami számára nem feltétlenül jelent versenyelőnyt.
- A konkurense pozícionálja a céget: „mi nem 4, hanem csak 1 nap alatt szállítjuk ki fontos csomagját.” Értelemszerűen ebben az esetben mi szenvedünk el versenyhátrányt.
- Kezedbe veszed az irányítást, és Te pozícionálod a cégedet.
Ez utóbbival egy cég elérheti, hogy a célcsoportja egy csak rá jellemző előnye alapján azonosítsa. Nem nehéz felismerni, hogy ez utóbbit érdemes követnünk, mert az első két esetben nem nyerhetünk azon, ha mások pozícionálnak minket.
Melyek a pozicionálás folyamatai?
Először is határozzuk meg a célpiacunkat! Keressük meg azt a csoportot, amelynek a legtöbb haszna lesz abból, ha tőlünk vásárol. Ez általában egy jól körülhatárolható társadalmi réteg.
-
“XY fűnyíró családi házban lakó férfiaknak…”
-
“divattanácsadás cégvezetőknek…”
-
vagy, mint a saját esetünkben: „kreatív grafikai szolgáltatás kis- és középvállalatoknak, akik keresik a szakértői profizmust, időgaranciával!”
Ezután keresünk egy olyan előnyt, amit mi birtoklunk:
- „a mi fűnyírónk a leghalkabb a piacon,”
- “mi magabiztosabbá teszünk, hogy sikeresebb legyél minden tárgyaláson…”
Végül egy mondatba teszik a legfőbb előnyüket és a célcsoportjukat:
“egy fűnyíró azoknak a családi házban lakó férfiaknak, akik a reggeli fűnyírás közben nem akarják felébreszteni a gyerekeket,”
“divattanácsadás azoknak a cégvezetőknek, akik magabiztosságukkal hengerelnék le partnereiket!”
Előfordul azonban, hogy a termékünk, vagy szolgáltatásunk nem különbözik érdemben, tehát nem is jobb, de nem is rosszabb, mint a konkurensek hasonló termékei. Ebben az esetben tehetünk mellé valamilyen plusz szolgáltatást:
-
“a fűnyírónk mellé ingyenes kertrendezési tanácsadást adunk,”
-
“gyere el cégvezetői divattanácsadásunkra, és a zakód zsebébe csúsztatjuk a – 99 leghatásosabb kommunikációs tárgyalási technika – című kiadványunkat.”
A világ legnagyobb cégei is végigmentek ezen az úton. Így lett…
-
A Volvo – a biztonságot keresők autója,
-
Vagy a Dove – a száraz bőrű nők testápolója.
Ők sem csináltak mást, mint megismerték a célcsoportjukat. Kiderítették, milyen környezetből jöttek, milyen korosztályhoz tartoznak, milyen anyagi helyzetben vannak, városban vagy vidéken élnek, mit dolgoznak, milyen iskolát végeztek, mennyi szabadidejük van.
Ha ezen a folyamaton végigmentünk és meghatároztuk a pozíciónkat, nagy segítségünkre lehet egy profi arculat, szórólap, kiadvány. A pozícionáló mondatot minden felületünkön közzé kell tenni: márpedig arra ügyelnünk kell, hogy egy gagyi arculattól a cégünk is annak látszik!
A jövő héten folytatjuk a vevőszerző hadjáratunkat!
Megjelent: Piac és Profit: 2018.07.17.
Fotó: Célozzunk pontosan – Kép: Pixabay/Piac & Profit
Szerző: Kocsis Zoltán
Kreatív Ügynökségi igazgató
Idea Fontana Kft.